Dünya Mirasları Asıl

Truva Antik Kenti

TRUVA ANTİK KENTİ

Troya… Çanakkale’nin hem masalı hem gerçeği… Efsanelerle örülmüş, efsane olmuş da olsa, gerçek bir savaştı Troya Savaşı. Çünkü şehir savaşlarla kurulup kurulup yeniden yaratılmıştı hep. Antik dönemin ünlü yazarı Homeros’un İlyada destanında adı geçen Troya savaşının geçtiği antik şehir Çanakkale’de. Antik kent, 1998 yılından beri UNESCO Dünya Miras listesi’nde. 1870’lerde Alman amatör arkeolog Schliemann tarafından keşfedilen antik kentin eserleri göz kamaştırıyor. 
 
Troia ismi,  Türkçe'de "Troya", Fransızca okunuşu nedeniyle de, 19. yüzyıldan itibaren "Truva" olarak da bilinir. Troya’nın tahta atla özdeşleşmiş destanı, Homeros’tan da eskilere dayanır. Anlatıla anlatıla Homeros’a dek ulaşmış ve onun kaleminde ölümsüz bir eser haline gelmiştir.  
 
Troya savaşı, mitolojiye göre Paris’in, evli bir kadın olan Hellen’i kaçırmasıyla başlar. Troya’nın yıkılmasına kadar giden savaşın kaderini tahta bir at belirler. Hediye olarak Troyalılara sunular tahta atın içi asker doludur ve gerçekten bir hediye sanıp, atı şehre alan Troyalıları korkunç bir son bekler.  Troya antik kentinte ziyaretçileri karşılayan sembolik tahta at, o masal dünyasından bir simgedir bugün. Savaşı ve hikâyelerini bugünün kuşaklarına anlatan bir masal kişisi olarak durmaktadır. 
 
Troya kenti çok kez yıkılıp yıkılıp yeniden yapılmış ve aynı yerde yeniden inşa edilmiş. Bu sayede, farklı zamanlara dair 9 arkeolojik katmana ulaşmak mümkün. Yapılan kazılar Milattan Önce 3 bin yıl öncesine kadar bilgi verebiliyor bize.