Dünya Mirasları Asıl

Selimiye Camii

SELİMİYE CAMİİ
 
 
Edirne! Osmanlı İmparatorluğu’na neredeyse bir asır başkentlik yapmış, ihtişamlı günlerin ışığını bugün de taşıyan saltanat şehri! 
 
Selimiye Camii ve külliyesi, hem sanatsal gücün hem de Osmanlı saltanatının en görkemli mimari ifadesi. Selimiye,  muazzam bir devrin,  şekillerden, hacimlerden ve motiflerden oluşan bir ansiklopedisidir. Bu mimari ansiklopediden tüm 16. asrın dünyası, mimari dehası, sanatsal ve edebi atmosferi okunabilir. 
 
Bu şiirsel yapı sadece 16. yüzyılın değil tüm zamanların en görkemli, en mükemmel sanat eseri. Bu eserin mimarı ise, tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği Mimar Sinan. 
Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin başyapıtlarından. Osmanlı mirasının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüz akı olan bu başyapıt, UNESCO Dünya Mirası Listesinde,!  
 
Mimar Sinan’da simgeleşen Osmanlı Mimarlığı, dünya mimarlığına yeni bir uslüp getirdi. Kubbe mimarisinin klasik dönemde ulaştığı mükemmellik, Osmanlı mimarlığını dünya mimarlığı içinde çok önemli bir yere taşıdı. Sinan’ın çözdüğü geometrik bilmece, ulusal ve uluslararası birçok bilim insanının ilgisini çekti, çekiyor.  Sinan, yukarıdaki yuvarlaklığı yani kubbeyi, doğrusal olan yerle uyumlu hale getirerek, doğru ile eğrinin kusursuz uyumuna ulaşmıştı. Bunu da en güzel Selimiye’de başarmıştı.