Dünya Mirasları Asıl

Pamukkale Hierapolis

DENİZLİ HİERAPOLİS
 
 
Denizli her şehre nasip olmayacak sayıda arkeolojik sit alanına sahip. Burada kazılarla tarihin yüzünü aydınlanıyor, dünyaya yeni kültürel değerler hediye ediliyor.
  
Zamanımızdan çok öncesini düşleyin… 2 bin yılı aşkın bir zamanı.. Güzeller güzeli Hiera adına kurulan Hierapolis şehrini… Bergama Kralı Eumenes’in karısı adına Milattan Önce 190 yılında kurduğu ve sonrasında Roma döneminde en görkemli günlerini yaşayan, gün ışığının mermerlerde aksettiği, düşlerin sularda renklendiği o rüya şehrini… Bugün o rüya hâlâ sürüyor. . Çok sayıda tapınağıyla döneminin kutsal kenti Hierapolis, 1988 yılında Hem kültürel hem doğal özellikleriyle UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır.
 
Hierapolis Denizli şehir merkezine 24 kilometre mesafede, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.. Binlerce yıl öncesinin hayatı, bugün güneşle ısınıyor, göğe uzanan sütunlar insan emeğinin ve inancının birer simgesi olarak korunmaktadır.
  Pamukkale termal kaynağı ve bu kaynağın çökelmesiyle oluşan bembeyaz travertenler bunların içinde gökyüzündeki bulutlara eş bir aydınlıkla parıldıyor… Bu mucizeyi görmek ve şifa bulmak için dünyanın her yanından insanlar buraya, düşler ülkesine geliyor.